29 Ocak 2008 Salı

Fotoğrafa 5 milyon 400 bin YTL destek geldi

Fotoğraf Destekleme Kurulu toplam 26 Fotoğrafa 5 milyon 400 bin YTL destek vereceğini açıkladı. Desteklerde en büyük payı Ali Özgentürk , Erden Kıral ve Jacques Deschamps'ın fotoğrafları aldı

Ali Özgentürk (solda) ve Erden Kıral 350'şer bin YTL destek aldı

AA - ANKARA - Fotoğraf Destekleme Kurulu, yılın ikinci yarısında uzun metrajlı Fotoğraflardan 22'sine 'yapım', 4'üne 'yapım sonrası' olmak üzere toplam 5 milyon 400 bin YTL destek vereceğini açıkladı.

Söz konusu destekten en büyük payı ise 350'şer bin YTL ile Ali Özgentürk'ün 'Adalet'i, Erden Kıral'ın 'Vicdan' ve Jacques Deschamps'ın 'Dinle Neyden'i aldı.

Telif Hakları ve Fotoğraf Genel Müdürü Selahattin Ertaş yaptığı açıklamada, Fotoğrafa destek için oluşturulan Fotoğraf Destek Kurulu'nun yılda iki kez toplanarak fotoğraf projelerine verilecek destek miktarlarını belirlediğini söyleyerek kurulun en son toplantısında 'Uzun Metrajlı Fotoğraf' dalında yaklaşık 80 Fotoğraf ile birinci dönemde tekrar görüşülmesine karar verilen 17 Fotoğrafin değerlendirildiğini anlattı. Birinci dönemle birlikte bu yıl toplam 35 uzun metrajlı Fotoğraf 'yapım', altı Fotoğraf 'Yapım Sonrası' destek verildiğini belirten Ertay 11 Fotoğrafçıin de bu yıl ilk fotoğraflarının bakanlığın yardımıyla çektiğini söyledi.

Fotoğraf Destek Kurulu, 'Hayat Var' (Reha Erdem), 'Hicran Sokağı (Safa Önal), 'Deli Deli Olma' (Cem Akyoldaş), 'Akrep' (Muharrem Gülmez), 'Son Cellat'ı (Arslan Kacar) 250'şer bin YTL, 'Kara Güneş' (Gani Şavata), 'Nokta'(Derviş Zaimağaoğlu), 'Miras' (Tuba German) 225'er bin YTL, 'Bozkırda Deniz Kabuğu' (Ahmet Uluçay) ve 'Hayaller'e (Nuri Bilge Ceylan) 200'er bin YTL ile 'Pandora'nın Kutusu'na (Yeşim Ustaoğlu) 150 bin YTL yardımda bulundu.

Fatih Akın da başvurmuştu

Öte yandan kuruldan ilk fotoğrafını çekecek fotoğrafçılardan Mehmet Güreli, Mahmut Fazıl Coşkun, Handan Öztürk, Atay Sözer, Tayyip Karamahmutoğlu, Özlem Akovalıgil, Murat Düzgünoğlu, Elfe Uluç'a destek çıktı. İsmail Necmi Aydoğan'ın 'Bunu Gerçekten Yapmalı Mıyım?', Sami Güçlü'nün 'Aşkın Dansı', Nur Akalın'ın 'Joenjoy' ve Mehmet Güleryüz'ün 'Havar' geri ödemesiz 'Yapım Sonrası Destek' sağlanacağı açıklandı. Destek için başvuruda bulunulan ama destek alamayan projeler arasında Abdullah Oğuz'un 'Manik Tik Dildo', Serdar Akar'ın 'Ara Paslar', Mahsun Kırmızıgül'ün 'Beyaz Melek', Zekeriya Kurtuluş'un 'Son Osmanlı-2', Teoman'ın 'İstenmeyen Tüyler' ve Tolga Örnek'in 'Beyaz Sürgün' ile Yusuf Kurçenli'nin 'Karadeniz'de Balad', Tarık Akan'ın 'Solo', Fatih Akın'ın 'Yaşamın Kıyısında'sı yer alıyor.

Yayın Adı: Radikal
Yayın Tarihi: 08.08.2007
http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=229260

Not: Bu eski haberdeki sinema, film ve yönetmen sözcükleri fotoğraf ve fotoğrafçı olarak değiştirilmiştir.

1 yorum:

nedenmeden dedi ki...

bütün paralar sinemaya... aptal kutularına...

google27928836a124597b.html